Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (Sowula, Składzień, Szaleniec, Tomik, Gawlik) w artykule „Objawy otolaryngologiczne u chorych leczonych z powodu chorób przenoszonych przez kleszcze”, zamieszczonym 28 lutego 2018 roku na stronie internetowej „Polish Journal of Otolaryngology”, prezentują wyniki badań, które zwracają uwagę na częstotliwość występowania u chorych na boreliozę objawów ze strony narządów głowy i szyi.
Naukowcy przyglądnęli się przypadkom 216. chorych na boreliozę i koinfekcje, w wieku od 18 do 55 lat, którzy w latach 2014–2016 pojawili się w poradni otolaryngologicznej. W tej grupie 162. osoby uskarżały się na dolegliwości otolaryngologiczne, w tym: szumy uszne (76,5%), zawroty głowy i zaburzenia równowagi (53,7%), bóle głowy (39%) i niedosłuch odbiorczy jednostronny (16,7%). Ci pacjenci zakażeni byli także m.in. Bartonella henselae (33,4%) oraz Bartonella quintana (13%).
Okazało się, że „objawy ze strony narządów głowy i szyi najczęściej występują w przebiegu przewlekłego procesu chorobowego”. Naukowcy twierdzą, że „świadczy o tym zdecydowana przewaga przeciwciał IgG i antygenu VlsE w grupie badanych chorych.” Dodają ponadto, że „objawy otolaryngologiczne są częstą manifestacją chorób przenoszonych przez kleszcze” i że „najczęściej występują w przebiegu boreliozy oraz zakażeń bakteriami z rodzaju Bartonella spp.”.
Wszystko wskazuje zatem na to, że jeśli nie można znaleźć przyczyny dolegliwości otolaryngologicznych, warto rozważyć także choroby odkleszczowe.
otolaryngologypl.com
Brak komentarzy